Dlaczego najedzony pracownik to dobry pracownik?

Dlaczego najedzony pracownik to dobry pracownik?

Dlaczego jedzenie w pracy jest tak ważne?

 

Jedzenie w pracy jest dla wielu osób ważną częścią codziennej rutyny. Nie tylko pomaga im zachować energię i koncentrację, ale może również poprawić naszą produktywność. Są dwa kluczowe powody, dla których jedzenie w pracy jest tak ważne.

Pierwszym powodem jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia, ponieważ regularne spożywanie posiłków pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji. Oznacza to, że podczas pracy mniej prawdopodobne staje się zachorowanie lub wystąpienie innych problemów zdrowotnych. Jeżeli chcemy bardziej poprawić stan naszego zdrowia, warto zdecydować się na zdrowe jedzenie do pracy, którego temat zostanie bardziej rozwinięty w dalszej części artykułu.

Natomiast drugim powodem jest utrzymanie motywacji. W sytuacji, kiedy twój żołądek jest pusty, wysyła sygnały do ​​mózgu, informujące o braku innych czynników, na których warto się skoncentrować i skupia się tylko na zaspokojeniu potrzeby głodu.
 

Posiłki w pracy jako podstawowa potrzeba człowieka


Posiłki w pracy to podstawowa ludzka potrzeba. Badanie znaczenia i konsekwencji dostarczania posiłków pracownikom jest kluczowe, zwłaszcza w świetle obecnych warunków ekonomicznych. Wiele osób uważa, że ​​oferowanie jedzenia w godzinach pracy pomaga zapobiegać stresowi pracowników i zachęca do produktywności. Pracownicy dobrze odżywieni są zwykle bardziej czujni, produktywni i zadowoleni ze swojej pracy niż ci, którzy nie mają dostępu do regularnych posiłków.


 

Regularne posiłki podnoszą wydajność pracowników


Ludzie spożywają posiłki z przyzwyczajenia. Niedawne badanie wykazało, że pracownicy jedzący regularnie są zwykle bardziej produktywni niż ich koledzy konsumujący w różnych porach dnia. Wykazało ono, że osoby, które codziennie jadły zdrowe śniadanie, skuteczniej wykonywały zadania niż te, których śniadania składały się głównie z płatków śniadaniowych lub tostów. Uważa się, że ta zwiększona produktywność wynika z faktu, że naturalne rytmy naszego organizmu są zaburzone, gdy pomijamy posiłki, co prowadzi nas do zmęczenia i złego humoru później w ciągu dnia. Kiedy mamy dobry posiłek, wszystko: od nastroju po skupienie może się poprawić, ponieważ większość produktów spożywczych zawiera ważne witaminy, minerały i przeciwutleniacze niezbędne dla optymalizacji zdrowia.
 

Wspólne posiłki w pracy jako integracja współpracowników


Istnieje wiele potraw, na które pracownicy często decydują się, gdy pada pomysł wspólnego posiłku w miejscu pracy. Takie jedzenie można postrzegać jako sposób na integrację współpracowników i tworzenie poczucia wspólnoty. Kiedy załoga spotyka się, aby podzielić jedzeniem, buduje relacje i tworzy więzi, które przetrwają długo po zakończeniu posiłku. Jedząc razem, w przypadku miejsc z mieszanką etniczną, pracownicy mogą poznać swoje kultury i zwyczaje, co może pomóc im lepiej pracować jako zespół. Ponadto spożywanie wspólnych posiłków w pracy pozwala osobom, które mogą nie mieć dostępu do dobrego odżywiania lub czasu wolnego od pracy, na pożywienie w ciągu dnia.

Aby zapewnić pracownikom idealne warunki do wspólnego spożywania posiłków, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednie miejsce, które będzie do tego przeznaczone. Musi panować tam porządek, być czysto oraz funkcjonalnie. Pomieszczenie należy wyposażyć w stoliki i krzesła, ponieważ zakładamy z góry więcej niż jedną osobę spożywającą posiłek w tym samym czasie.



Kolejnym ważnym krokiem jest wyposażenie naszego pomieszczenia w podstawowe wyposażenie AGD. Najbardziej przydatnymi sprzętami będą, mikrofalówka i lodówka. Do pierwszej idealnie będą pasować gotowe dania do mikrofali. Natomiast druga przyda się do przechowywania jedzenia do pracy na zimno, ponieważ takie produkty powinny być przechowywane w odpowiedniej temperaturze.

Warto również wyposażyć się w czajnik elektryczny, do przygotowania najpopularniejszych napojów spożywanych w pracy i nie tylko, czyli kawy i herbaty. Nie można zapominać o tym, że dobre nawodnienie to podstawa w funkcjonowaniu człowieka w pracy i domu. W zapewnieniu tego kryterium przydatna będzie woda, która jest najskuteczniejszym środkiem nawadniania naszego organizmu.

Przy spożywaniu wspólnych posiłków istnieje możliwość pobrudzenia samego siebie lub elementów swojego otoczenia. Jest to naturalna kolej rzeczy a narzędziem, które sobie z nią poradzi to serwetki śniadaniowe, dlatego że znakomicie sprawdzą się one w usuwaniu niepożądanych zabrudzeń.


 

Jak przygotowywać posiłki do pracy? Jak rozplanować żywienie?


Wiele osób musi samodzielnie przygotowywać obiady do pracy na cały tydzień. Planowanie i przygotowywanie zdrowych posiłków może być wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe przy odrobinie planowania i przygotowania. Wybór odpowiedniej żywności, która jest pożywna, sycąca i łatwa do przygotowania, jest niezbędna zarówno dla Twojej diety, jak i dla Twojego portfela. W tej sekcji znajdziesz wskazówki, jak zaplanować szybkie posiłki do pracy, a także przepisy, które nie wyczyszczą kompletnie twojego portfela.

Dania na lunch do pracy powinniśmy przygotowywać z myślą, że mają nas nasycić. Poza tym muszą one zapewnić nam niezbędne wartości odżywcze. Szybkie jedzenie do pracy powinno być łatwe w przygotowaniu, w końcu nie każdy przepada za spędzaniem swojego wolnego czasu w kuchni. Z pomocą przedstawiamy propozycje na dania pudełkowe do pracy.

Zdrowe posiłki do pracy dostarczają naszemu organizmowi wielu potrzebnych składników odżywczych. To natomiast pozwala nam zapobiegać niedoborom minerałów i witamin. Sprawia to, że nasza odporność wzrasta i wszelakie choroby stają się nam obce. Takie zdrowe dania do pracy powinny zawierać duże ilości warzyw. Nasze propozycje na nie to: spaghetti z cukinii, pasta z ciecierzycy, czy też kasza gryczana z warzywami.



Przygotowując tanie jedzenie do pracy nie musimy otrzymać niesmacznego, mało sycącego dania. Z pomocą przychodzą nam przepisy na jedzenie do pracy, które znajdziemy np: w internecie. Warto zwrócić uwagę na takie potrawy jak: zupa krem z brokułów, omlet owsiany, czy placki z pomidorów.
 

Prawa pracownika - kiedy i ile przerwy na posiłek?


Zaczynając to zagadnienie warto najpierw zdefiniować czym jest czas pracy. To określenie oznacza czas, w którym pracownik jest do dyspozycji pracodawcy w miejscu pracy. Warto zauważyć, że do czasu pracy wlicza się również obowiązkowa przerwa w wykonywaniu pracy. Oraz wykonywanie innych czynności spowodowanych stanem naszego zdrowia lub charakteru pracy.

Pracownikom przysługuje co najmniej 30-minutowa przerwa na posiłek. Przerwy te powinny mieć miejsce pomiędzy dwiema kolejnymi godzinami pracy i nie powinny być dłuższe niż 45 minut. Długa przerwa na lunch lub przerwa zrobiona w innym celu niż jedzenie może liczyć się jako przerwa na posiłek.

Jeżeli pracownik nie zrobi przerwy na posiłek w wyznaczonym terminie, wówczas pracodawca ma prawo wymusić na nim przerwę. Jeżeli pracownik pracuje dłużej niż sześć godzin dziennie, pracodawca ma obowiązek zapewnić mu co najmniej 30-minutową przerwę.


 

Prawa pracownika - kiedy pracodawca musi zapewnić posiłek?


W większości przypadków pracodawca musi zapewnić pracownikom posiłek. Zwykle robi się to w celu zapewnienia, że ​​pracownicy nie pracują, gdy są głodni. Istnieje szereg przepisów w kodeksie pracy oraz w rozporządzeniu rady ministrów, które nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom posiłków.

Wedle rozporządzenia rady ministrów z dnia 28 maja 1996 roku, pracodawca ma obowiązek zapewnienia nieodpłatnego ciepłego posiłku w pracy w warunkach szczególnie uciążliwych. Pracodawca może umożliwić pracownikowi spożycie posiłku w czasie pracy w inny sposób niż zapewnienia dania gorącego.

Najpopularniejszym odmiennym sposobem jego zapewnienia jest wydanie bonów, talonów czy kuponów uprawniających do odbioru takiego dania. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane w przypadku kiedy pracodawca ze względów organizacyjnych nie ma możliwości wydawania pracownikom jedzenia do pracy na ciepło. Zdarzają się przypadki, gdy pracodawca zapewnia posiłki i napoje w postaci benefitu pracowniczego. Jest to rozwiązanie na tyle dobre, że dodatkowo zachęca kandydata do wzięcia udziału w rekrutacji do tego miejsca pracy. W ramach tego benefitu najczęściej widuje się zapewnienie cateringu lub kawy do biura.
 

Posiłki i przerwy kawowe - zrób zakupy na konferencje z biurfan.pl


Organizacja konferencji dla firm to zagadnienie, które było bardziej szczegółowo poruszane w poprzednim wpisie blogowym. Dlatego w tej części zostaną omówione kwestie związane z posiłkami na konferencji.



Planując takie posiłki, powinniśmy postawić na różnego rodzaju przekąski i słodycze. Wśród nich dobrym ruchem będzie postawienie na słone przekąski. Sprawdzą się one na tym polu doskonale, ponieważ są małe, poręczne i nie zostawiają zbyt wyraźnych plam na ubraniach lub akcesoriach używanych na konferencjach. Dobrą propozycją na słodycze są wafelki, które również spełniają te same kryteria co słone przekąski.

Warto dodatkowo zaopatrzyć się w syropy do napojów, które urozmaicą ich smak. Jeżeli jednak chodzi o same napoje to, standardowo można postawić na wodę, herbatę i kawę. Przygotowując tą ostatnią powinniśmy nie zapominać o dodatkach do kawy. Dzięki nim zyskamy większą możliwość zaoferowania takiego napoju, który przypadnie do gustu uczestnikowi lub uczestniczce danej konferencji.

Wszystkie potrzebne artykuły spożywcze do biura lub konferencji znajdą państwo w ofercie firmy Biurfan.

group_work Zgoda na pliki cookie