Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy

Społeczeństwo od lat mylnie myślało, że praca w biurze wiąże się z ulgą i wygodą. W teorii brzmi to jak marzenie. Kilkugodzinna zmiana przy biurku, kawa pod ręką, wygodne krzesło… W praktyce jednak nie jest tak różowo. Sytuacja jednak zmieniła się, gdy producenci jak i pracodawcy zaznajomili się z kwestią ergonomii pracy przy komputerze.

jak powinno wyglądac ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze.jpg

 

Jak powinno wyglądać stanowisko pracy przy komputerze?


Każdy, kto posmakował pracy za biurkiem wie, z czym może się to wiązać. Wystarczy jeden źle dopasowany element, by z czasem konstrukcja zaczęła uwierać lub nawet gorzej - by miała negatywny wpływ na zdrowie pracownika.

Zbawienie przyniosło zainteresowanie się tematem ergonomii pracy przy komputerze. Producenci usłyszeli prośby pracowników i zaczęli produkować odpowiednie narzędzia do tego by ich codzienne działania były usprawnione. Pracodawcy z równie wielką chęcią skorzystali z tych rozwiązań. Ergonomiczne stanowiska pracy niemal z marszu stały się codziennością, co wywołało poprawę zdrowia.

Tematem powinni zainteresować się także rodzice. Zamiast słynnego ojcowskiego “nie garb się!” lepiej podarować dziecku składaną podstawkę pod laptopa. Niewielkim nakładem finansowym można zadbać o wyeliminowanie bólu karku. Taka podstawka to także znakomita solucja w biurze.

Niejednokrotnie pracownicy otrzymują komputery przenośne jako urządzenie do pracy. Samo postawienie na biurku nie jest opcją wydajną na dłuższy czas i zdecydowanie odbiega od prawidłowego rozumienia stwierdzenia: ergonomiczne stanowisko pracy biurowej. Napięte mięśnie pleców, wygięty kark - samo czytanie wywołuje dyskomfort!
 

Jak prawidłowo ustawić komputerowe stanowisko pracy?


Przede wszystkim należy zacząć od podstawowego elementu, czyli biurka. Jego ergonomiczne ustawienie zależy oczywiście od użytkownika. Na nic niskiej osobie wysokie stanowisko, przez które nabawi się jedynie kolejnych schorzeń. Z tym bezpośrednio wiąże się odpowiednie krzesło, bądź fotel biurowy obrotowy. Siedziska powinno być dostosowane tak, by łokcie znajdowały się na wysokości blatu. Oparcie z kolei musi pozwalać użytkownikowi swobodnie odchylać się do tyłu. Niepoprawnym jest wymuszanie jednej pozycji, a już zwłaszcza takiej, która sprawi ból w kości ogonowej.

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze można dostosowywać różnymi dodatkowymi elementami. Ogólnie rzecz biorąc uda powinny być ułożone równolegle do podłoża, a do tego nie powinny być one ściśnięte, a delikatnie rozsunięte. Jeśli ciężko jest zachować taką pozycję przez sam fotel - zawsze można pod biurkiem umieścić podnóżek. Dzięki niemu zapewni się ergonomię miejsca pracy.


 

Monitor w odpowiedniej odległości


Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią odległość między oczami użytkownika, a monitorem. Nie powinna być ona mniejsza niż 50 centymetrów, ani większa niż 75 centymetrów. To odpowiedni dystans, który zdecydowanie podnosi rangę ergonomii stanowiska pracy.

Tak ustawiony ekran powinien pozwolić użytkownikowi na objęcie całej wyświetlanej powierzchni wzrokiem. To niezwykle istotne, bo nawet małe, ale częste ruchy głową mogę spowodować stały dyskomfort w karku. Można to porównać do kropli drążącej skałę. Fala szybko sprawi, że powstanie klif. Natomiast kropli zajmie to o wiele więcej czasu. Tak samo jest z mikroruchami głowy - z czasem zacznie się odczuwać ich coraz większe skutki. A zapobiec temu można dbając o ergonomię miejsca pracy.
 

Ergonomiczne biurko przy stanowisku pracy


Praca przy komputerze i ergonomia powinny iść ze sobą w parze nierozłącznie. Wygodne krzesło to podstawa - w końcu to na nim spędzi się dużą część dnia, choć nie jest to tak oczywiste w dzisiejszych czasach. Ergonomia pracy przy komputerze została zrewolucjonizowana przez biurko do pracy stojącej.

Choć nie jest to podstawowy element wyposażenia biura, coraz częściej można je spotkać w biurach. To innowacyjne rozwiązanie pozwala w dowolnym momencie w kilka chwil zmienić pozycję, odciążając plecy i kość ogonową. Od dawna wiadomym jest, że praca na siedząco przez osiem godzin także ma swoje minusy. Dzięki wielofunkcyjnemu biurku każdy pracownik może rozprostować kości.

Bez różnicy, czy budżet jest większy, czy mniejszy - pewne kwestie są stałe. Przykładowo powierzchnia blatu powinna być na tyle duża, by spędzająca przy nim czas osoba mogła bezproblemowo wykonywać swoje obowiązki. Istotna jest też oczywiście kwestia ergonomii monitora - musi on znaleźć się w odpowiedniej odległości.

Ważnym elementem ergonomii pracy przy biurku jest jego wysokość. Powinna się ona mieścić w przedziale 60-82 centymetry. To optymalna wysokość, która wyciągnięta została z licznych ankiet. Co jednak ciekawe, według niektórych źródeł, użytkownicy blatów, przy których można zarówno siedzieć, jak i stać twierdzą, że potrzebują niemal o 50% mniej przerw, a dodatkowo są one o ponad połowę czasu krótsze! Jak widać, dzięki ergonomicznemu stanowisku poprawia się nie tylko jakość życia, lecz także wydajność w pracy.
 

Wygodny fotel jako podstawa ergonomicznego stanowiska pracy


Jak bumerang powraca rola fotela przy ergonomicznym stanowisku pracy wyposażonego w komputer. Klasyczne biurka są stałym elementem biur i mimo wszystko nie zostaną prędko wyparte przez stanowiska typu sit-stand. Co za tym idzie - wygodne siedzenie jest niezwykle istotne.

Ergonomia w miejscu pracy to połączenie kilku elementów. Odpowiedni blat będzie niczym bez dopasowanego fotela. Przecież na stojąco też nie można pracować osiem godzin. Decydując się na stanowisko pracy zgodne z zasadami ergonomii trzeba kierować się wytycznymi podanymi wcześniej. Co ważne, siedzenie nie jest “przypięte” do jednej osoby. Zmiana kadry jest stałą częścią cyklu pracy, zarówno w krótszym, jak i dłuższym wymiarze czasu. Warto pamiętać, by pierwszego dnia pomóc nowym członkom załogi dostosować wysokość fotela i innych jego elementów.


 

Jaka powierzchnia powinna przypadać na stanowisko pracy przy komputerze?


Biurko ergonomicznego stanowiska pracy informatyka, jak i każdej innej osoby wykonującej pracę w biurze powinno być na tyle szerokie i głębokie, by z łatwością pomieściło wszystkie akcesoria, których dana persona potrzebuje. Jednocześnie niezbędna jest odpowiednia przestrzeń, by wszystkie części mogły zostać ułożone w logicznym porządku i by nie przeszkadzały sobie nawzajem.

W przypadku mniejszej przestrzeni blatu dobrze jest przemyśleć dodatki, które pozwolą pracownikom na zachowanie spójności i jedności na biurku. Doskonałym rozwiązaniem ku temu są wszelkiego rodzaju przyborniki i sortery. Stworzy to ergonomiczne warunki pracy przy komputerze. Wypada zauważyć, że kolor blatu nie powinien być ciemny. Zdecydowanie lepiej na oczy oddziałują jasne barwy, najlepiej matowe.
 

Oświetlenie


Nie na wszystko w kwestii ergonomii stanowiska pracy wpływ ma człowiek. Natura też ma swoje do powiedzenia! Nie od dziś wiadomo, że światło słoneczne pozytywnie wpływa na organizm. To dzięki niemu wzrasta poziom witaminy D, a do tego reguluje ono produkcję serotoniny (hormonu szczęścia) i melatoniny, która reguluje okres snu i czuwania. Bez naturalnego światła słonecznego spada wydajność i kortyzol, czyli hormon stresu. Przez to też pracujący stają się ospali.

Co za dużo, to niezdrowo. Dbając o ergonomiczne warunki pracy dobrze jest zadbać o coś, co pozwoli światło słoneczne wyregulować - żaluzje, czy też rolety. Dzięki temu w przypadku wyjątkowo jasnego dnia ograniczy się padanie promieni na ekran monitora.

Składając te wszystkie elementy w całość uzyska się ergonomiczne miejsce pracy. Zadowoleni pracowni nie będą narzekać, a wydajność ich pracy znacznie się poprawi. Przedział cenowy różni się w zależności od tego, co jest potrzebne. Warto jednak zainwestować w swoich podwładnych, bo w końcu to oni pracują na dobro i rozwój biznesu. Warto dodać, że o ergonomię pracy z komputerem dobrze też zadbać we własnym środowisku domowym!

group_work Zgoda na pliki cookie