Kredki akwarelowe - jak korzystać? Jakie wybrać?

Kredki akwarelowe - jak korzystać? Jakie wybrać?

Kredki akwarelowe mają zaklęty w sobie niezwykły artystyczny potencjał. Choć wyglądają jak zwykłe kredki ołówkowe, odrobina wody błyskawicznie zmienia pozostawione przez nie ślady na papierze w pięknie rozprowadzający się kolor, który wygląda jak farba akwarelowa. W tym przewodniku wyjaśnimy, czym są i do czego służą kredki akwarelowe.
 

kredki akwarelowe jak korzystac jakie wybrac.jpg

 

Kredki akwarelowe - co to?


Najlepsze akwarelowe kredki zapewniają nowy i ekscytujący sposób tworzenia akwareli. Te specjalnie zaprojektowane akwarele w kredkach są wyposażone w rozpuszczalne w wodzie wkłady wykonane z miękkiego wosku. Dzięki temu można zanurzać je wodzie, aby w pełni uwolnić ich artystyczny charakter. Można także używać ich na sucho, a dopiero później użyć wody, którą nałożyć można na rysunek na przykład za pomocą pędzelka do farby. Najbardziej klasycznym sposobem użycia kredek akwarelowych będzie jednak rysowanie nimi tak jak zwykłymi kredkami ołówkowymi, z normalnym grafitem.
 

Kredki akwarelowe - jak używać?


Swoją przygodę z kredkami akwarelowymi powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniego papieru. Jeśli zdecydujemy się w pełni odkryć potencjał najlepszych kredek akwarelowych, zapewne zdecydujemy się na zastosowanie technik opartych na użyciu wody. W tym przypadku powinniśmy wybrać grubszy papier, który skutecznie zajmie się problemem jej nadmiaru i po prostu ją wchłonie. Uniwersalność kredek akwarelowych wyraża się w dużych możliwościach, jakie dają zarówno tym którzy z ich pomocą chcą rysować jak i tym którzy zdecydują się na malowanie.
 

Jak malować kredkami akwarelowymi?


Sposobów jest bardzo wiele a ich podział związany jest z obecnością bądź brakiem wody. Postaramy się zaprezentować najpopularniejsze z nich.
 

Suche kredki akwarelowe na mokrym papierze


Wykonaj pociągnięcia suchą końcówką kredki na zwilżonym papierze. Dzięki tej technice uda Ci się mocno rozjaśnić kolor, ale stanie się to kosztem wyraźności linii.
 

Mokra kredka na suchym papierze


Spróbuj najpierw zanurzyć końcówkę kredki akwarelowej w wodzie, a następnie narysować linię. Ta technika pozwoli na większe zniuansowanie odcieni.
 

Sucha kredka akwarelowa na suchym papierze


Ta technika to gwarancja uzyskania bardzo wyraźnej linii. Im mocniej będziesz naciskać kredkę, tym kolor będzie mocniejszy.
 

Sucha kredka na suchym papierze – rozmazanie z użyciem wody i pędzla


Narysuj kształty kredką bez maczania jej w wodzie. Następnie delikatnie przetrzyj je mokrym pędzelkiem - efektem jest rozmycie krawędzi oraz ich zaoblenie.
 

Mieszanie dwóch kolorów kredek akwarelowych


Użyj dwóch kredek w różnych odcieniach, aby wypełnić obie połówki papieru za pomocą gładkich linii narysowanych blisko siebie. Przeciągnij jedną w stronę drugiej, co da efekt zmieszania koloru. Użyj różnych odcieni, aby uzyskać nieograniczoną liczbę kombinacji. Wypróbuj to na mokro i na sucho.
 

Nakładanie warstw


Najpierw nałóż kredką akwarelową blok jednego koloru i lekko zwilż pędzelkiem wodnym, aby uzyskać przezroczysty efekt rozmycia. Po wyschnięciu użyj innego koloru i nałóż go na pierwszy wzdłuż jednej strony bloku. Powstanie ciekawe zestawienie kolorów, które dodatkowo możesz mieszać.
 

Użyj mokrego pędzelka bezpośrednio na pigment zawarty w kredce


Każdy ołówek zawiera solidny rdzeń pigmentu. Gdy dotkniesz mokrym pędzlem czubka kredki akwarelowej, przypomina to użycie farby akwarelowej w postaci stałej. Dzięki temu możesz uzyskać ciekawe efekty przypisane tylko farbie.
 

Użycie kawałka pigmentu


Odetnij małe kawałki końcówki kredki akwarelowej i upuść je na wilgotną powierzchnię. Po chwili będziesz się cieszyć efektem plamy w miejscu w którym pigment spotkał się z wodą.
 

Kredki akwarelowe - techniki rysowania


W przypadku rysowania techniki niewiele różnią się od tych zaprezentowanych przy okazji malowania. Tutaj też najmocniejszym czynnikiem, który różnicuje wyniki naszej artystycznej działalności będzie użycie wody.
 

Kredki akwarelowe - jakie wybrać? Jakie są najlepsze?


Wśród najlepszych kredek akwarelowych znajdziemy reprezentantów tak znanych producentów jak Faber-Castell czy Pentel. Dzięki długiej obecności na rynku firmy te zdołały do perfekcji opanować proces produkcji kredek akwarelowych dzięki czemu, kupując je mamy gwarancję świetnej jakości. W przypadku mniej znanych firm powinniśmy zwrócić uwagę na skład pigmentu. Zbyt duża ilość sztucznych barwników może mieć wpływ na efekt końcowy naszej pracy z akwarelami.
 

Gdzie można kupić kredki akwarelowe?


Kredki akwarelowe znaleźć można w wielu sklepach i hurtowniach papierniczych. Prócz samych akwarelowych kredek, warto zaopatrzyć się w odpowiedni papier oraz pędzelki albo zeszyty szkolne. Ciekawym dodatkiem są pędzelki ze zbiorniczkiem na wodę, czyli popularne waterbrush.
 

Kredki akwarelowe czy ołówkowe?


To wnętrze kredek akwarelowych odróżnia je od tych, które spotykamy najczęściej. Nie są więc to typowe kredki szkolne. W przypadku zwykły kredek ołówkowych, proces pisania bądź rysowania odbywa się za pośrednictwem barwionego grafitu. W przypadku dobrych kredek akwarelowych odbywa się to zupełnie inaczej. Tutaj za proces powstawania śladu na papierze odpowiedzialny jest specjalny pigment, dzięki któremu kredki akwarelowego zyskują swoje magiczne właściwości. To on, szczególnie w kontakcie z wodą, pozwala na osiągnięcie znacznie bardziej zaawansowanych efektów artystycznych.

group_work Zgoda na pliki cookie