Laminowanie dokumentów - co trzeba wiedzieć?

Laminowanie dokumentów - co trzeba wiedzieć?

Na czym polega laminowanie dokumentów?


Laminowanie dokumentów to nic innego jak proces, polegający na włożeniu dokumentu pomiędzy dwa arkusze folii do laminowania w celu zgrzania jej ze sobą, a następnie złączenia w jedną całość.

Do laminowania dokumentów posłużą nam oczywiście laminatory, które mogą to robić na dwa sposoby - na zimno i ciepło. Laminowanie na zimno odbywa się przez przywieranie folii do dokumentu za pomocą rolek laminatora. Jest to zaletą jej stosowania, ponieważ nie trzeba czekać na uzyskanie odpowiedniej temperatury laminatora, dzięki czemu jest on zawsze gotowy do pracy i znacznie rzadziej ulega jakimkolwiek awariom.

Laminowanie na ciepło odbywa się z wykorzystaniem specjalnego kleju, który pod wpływem wysokiej temperatury ściśle przywiera folię do powierzchni papieru. Jest to metoda laminacji dokumentów, która najczęściej jest stosowana w biurach i mniejszych zakładach poligraficznych.

Za pomocą laminowania możemy skutecznie zabezpieczyć praktycznie dowolny rodzaj dokumentu, do których zaliczają się np. takie jak:

  • wizytówki
  • etykiety
  • certyfikaty oraz dyplomy
  • akty urodzenia
  • skany dokumentów
  • zdjęcia i plakaty
  • karty menu restauracji
  • różne materiały reklamowe oraz PR-owe

 


 

Dlaczego laminowanie dokumentów jest takie ważne?


Laminacja dokumentów jest ważna z wielu powodów. Przede wszystkim pełni ona funkcję ochronną, dzięki której raz zalaminowany dokument jest chroniony przed nieprzyjemnymi zdarzeniami pokroju zalania, zamoczenia, czy też porwania lub pogniecenia. Laminowanie dokumentów zapewnia im odpowiednią ochronę, dzięki której mamy niemal 100% pewność, że nie zostaną one zniszczone.

Oprócz samego zabezpieczania laminowanie dokumentów dodaje im też estetyki. Zalaminowany dokument sprawia profesjonalne wrażenie, dzięki któremu bez wątpienia nadaje się do oficjalnego używania w placówkach publicznych : np. w urzędach i szpitalach.

Koniecznie trzeba wspomnieć też o tym, że laminowanie dokumentów chroni je też przed szkodliwym działaniem światła UV na papier. Co więcej, laminacja dokumentów posiada też właściwości konserwujące, które zapobiegają blaknięciu papieru. Dzięki czemu są w stanie zachować swój elegancki wygląd przez długie miesiące, a nawet lata.


 

Jaki jest koszt laminowania dokumentów?


Wielu z nas wydaje się, że laminowanie dokumentów jest bardzo kosztowne i wymaga wiele zachodu. Jeśli jednak głębiej zagłębimy się w ceny laminowania, które oferują drukarnie oraz koszty zakupu i używania własnego laminatora to okaże się, że nie są one tak wysokie, jak sądziliśmy na początku.

Laminowanie dokumentów w drukarni lub innych punktach oferujących tę usługę to średnio koszt zaledwie złotówki za stronę. Cena ta waha się w zależności od wielkości formatu laminowanej kartki, jak i też grubości użytej folii do laminowania. Najdroższe jest oczywiście laminowanie największy formatów papieru, takich jak np. plakaty.

Jeśli jednak z przyczyn zawodowych lub prywatnych chcielibyśmy wyposażyć się w laminator, to będzie to równie dobrym rozwiązaniem. Takie urządzenie elektryczne zwane inaczej laminarką jest wydatkiem, na który może sobie pozwolić praktycznie każdy. Ceny najprostszych laminatorów zaczynają się od 200 złotych, co w porównaniu z oszczędnością czasu i kosztów dojazdu do punktów oferujących laminowanie staje się bardzo korzystną opcją.

Foliowanie dokumentów za pomocą laminatora jest jednym z najlepszych metod na uzyskanie wytrzymałego i długotrwałego zabezpieczenia. Rozwiązanie to dzięki stosunkowo niskiemu kosztowi znalazło zastosowanie w wielu branżach, gdzie ważna jest solidna i estetyczna ochrona dokumentów.

group_work Zgoda na pliki cookie