Listwa przeciwprzepięciowa – ochrona dla urządzeń

Listwa przeciwprzepięciowa – ochrona dla urządzeń

Wszędzie tam, gdzie jest dużo sprzętów elektronicznych, a tylko jedno gniazdko elektryczne, pomoże dobra listwa przeciwprzepięciowa. To bardzo prosty produkt, dzięki któremu można uniknąć wszelkich problemów wynikających z przepięć listwy zasilającej.

listwa przeciwprzepieciowa doskonala ochrona dla urzadzen elektronicznych.jpg

 

Co daje listwa przeciwprzepięciowa?


Niemal w każdym domostwie, czy biurze znajdzie się przedłużacze, listwy. Dzięki nim elektronika może działać ciągiem, bez konieczności przerywania pracy. Najczęściej spotykane na rynku są takie, które mają 5 lub 6 gniazd. Różnica jest jednak w specyfikacji, jak i samej nazwie produktu. Rozróżnia się dwa rodzaje listw zasilających.

Listwy filtrujące - podstawowy typ, zazwyczaj wyposażony w zestaw bezpieczników. To tak naprawdę minimalna ochrona w przypadku nagłego wzrostu prądu. Gdy tak się zadzieje, odcina ona zasilanie.

Listwy przeciwprzepięciowe są z kolei dużo bardziej zaawansowane od tych wymienionych powyżej. Większość sprzętów elektronicznych, jak komputery, czy RTV stworzone zostały pod napięcie 230 V. Z tego tytułu skoki napięcia w przypadku burzy lub awarii po stronie dystrybutora, mogą trwale uszkodzić urządzenia.

W związku z tym stworzono właśnie profesjonalne listwy przeciwprzepięciowe. Dzięki licznym niuansom zastosowanym w wytwórstwie w mig wykrywa ona skoki napięcia i odcina prąd, chroniąc całą elektronikę do niej podpiętą.


 

Po co listwa przeciwprzepięciowa?


Warunki atmosferyczne są do przewidzenia i jak wiadomo zajmują się tym ludzie odpowiednio do tego przeszkoleni. Nie ma jednak co ukrywać, że nie każdy na bieżąco sprawdza co czeka jutro, czy w nocy - raczej bazuje się na własnych obserwacjach tego, co dzieje się za oknem… I kończy się to różnie.

Listwa przeciwprzepięciowa, a burza mają to do siebie, że ta ostatnia powoduje wysokie skoki wspominanego już napięcia. Dzięki tej pierwszej zaś, uniknie się większych problemów w przypadku przeładowań atmosferycznych.

Najlepsze listwy przeciwprzepięciowe są wyposażone w diody transilowe o znakomitym czasie reakcji. To one odcinają zasilanie, dzięki czemu chronią wszelkie sprzęty elektroniczne podłączone do listw przeciwprzepięciowych z wyłącznikami. Burza i awarie sieci im nie straszne!


 

Jaka najlepsza listwa przeciwprzepięciowa?


Warto zaznaczyć, że chcąc wybrać odpowiednią listwę zasilającą przeciwprzepięciową należy upewnić się przede wszystkim, że gniazdka elektryczne są uziemione. Przystępując do zakupu najlepszego sprzętu trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych, które są nawet ważniejsze od ilości gniazdek:

- czas reakcji - jak łatwo się domyśleć, cecha ta określa jak szybko urządzenie zdąży zareagować na skok napięcia. Wartość, która jest poszukiwana wynosi 25 nanosekund;
- zdolność do absorbowania energii - podawany w dżulach (J) parametr listwy przeciwprzepięciowej. Nie wdrażając się w szczegóły, poszukiwany produkt powinien absorbować minimum 150 J, choć lepiej, jeśli liczba ta będzie co najmniej dwukrotnie wyższa;
- napięcie progowe - wyrażone w woltach (V) napięcie w dobrych listwach zasilających przeciwprzepięciowych mieści się w zakresie 330-500 V;
- maksymalne obciążenie dla listwy - to parametr szalenie ważny dla tych, którzy planują podłączyć dużą ilość naraz elektroniki. Wyrażona w watach (W) pozwoli stwierdzić, czy mini listwa przeciwprzepięciowa wystarczy, czy jednak wypada poszukać listwy zasilającej przeciwprzepięciowej 10 gniazd;
- maksymalny prąd impulsu - ten mierzony w kiloamperach (kA) parametr można skwitować krótko: im więcej, tym lepiej. Choć podstawą wartość powinna wynosić około 50 kA.


 

Jak działa listwa przeciwprzepięciowa?


Zasada działania listwy przeciwprzepięciowej nie wydaje się wielce skomplikowana. Podniesienie napięcia jest dla niej sygnałem, że trzeba zadziałać i odcina ona prąd kierując go do ziemi. Właśnie z tego powodu tak istotne jest uziemienie gniazdek elektrycznych.

Przeważnie na rynku sprzedawane są listwy przeciwprzepięciowa z wyłącznikami, które pozwalają na ręczne odcięcie prądu do podłączonych sprzętów elektrycznych. To podstawowe wyjście, stosowane w większości sprzętów, także przedłużacza listwy zasilającej 6 gniazdek 1,5m z wyłącznikiem lub przedłużacza listwy zasilającej 5 gniazdek 1,5 m.

W przypadku bardziej zaawansowanych listw przeciwprzepięciowych naściennych i nie tylko modele mają serię przycisków, które pozwalają na osobne wyłączanie gniazd. To niezwykle pomocne, jeśli korzysta się z zewnętrznego serwera, czy też ładowarki.


 

Jaka listwa przeciwprzepięciowa do TV?


Wiele zależy od posiadanego sprzętu audiowizualnego. Przede wszystkim listwa przeciwprzepięciowa do telewizora musi mieć odpowiedniej długości kabel. Odpowiedni zasięg zapewni, że nikt przechodząc obok, czy sprzątając nie zahaczy o przewód.

Tak, jak w przypadku listwy przeciwprzepięciowej do lodówki, koniecznie zwrócić uwagę trzeba na maksymalne obciążenie. O ile sam produkt nie jest stuprocentowym pewnikiem, że do żadnego uszkodzenia nie dojdzie, o tyle w wysokim stopniu minimalizuje ryzyko wystąpienia uszkodzenia w przypadku skoku napięcia.
 

Jaka listwa przeciwprzepięciowa do komputera?


Tak, jak w przypadku telewizora, poszukując listwy przeciwprzepięciowej do komputera należy zwrócić uwagę na obciążenie. Łatwo się “zapomnieć”, podłączając zarówno jednostkę centralną, jak i monitor, system audio… Po zebraniu tego wszystkiego może się okazać, że wyborem nie padła najlepsza listwa przeciwprzepięciowa.

Każdy rodzic na pewno musi też zwrócić uwagę na zabezpieczenia przed dziećmi. Zdecydowana większość listw przeciwprzepięciowych wyprodukowana jest właśnie w ten sposób - by najmłodsi nie mogli wsadzić w gniazdko palców, bądź jakichś przedmiotów. To duża ulga, które - jak sama dobra listwa przeciwprzepięciowa z wyłącznikami - pomoże zaoszczędzić wręcz tysiące złotych!

group_work Zgoda na pliki cookie