Przybory do rysowania w szkole - kredki świecowe

Przybory do rysowania w szkole - kredki świecowe

Jedno ze wspomnień które łączy wszystkie pokolenia jeśli chodzi o pierwsze doświadczenia plastyczne to użycie kredek świecowych. Znane od dziesiątek lat, kredki świecowe towarzyszą nam od małego, czy to w żłobku czy przedszkolu. Proste w użyciu i całkowicie bezpieczne dla dzieci, są jednym z tych przedmiotów których zapach i wygląd, kojarzą wszyscy.
 

przybory do rysowania w szkole kredki swiecowe.jpg

 

Jak wyglądają kredki świecowe? Jakie to są kredki świecowe?


Historia kredek świecowych rozpoczyna się ponad sto lat temu w Stanach Zjednoczonych. Ich twórcom zależało, aby obniżyć cenę używanych przez dzieci kredek ołówkowych a także zmniejszyć szansę na zatrucie, używaną w takich kredkach sadzą.

Głównym składnikiem kredek świecowych dla małych dzieciach jest parafina, która z racji swojego naturalnego pochodzenia, jest całkowicie bezpieczna dla naszych organizmów. Kolor kredek jest efektem zmieszania parafiny z barwnikami co powoduje, że gama możliwych do otrzymania kolorów jest ogromna i zależy jedynie od inwencji producenta.

Początki były jednak skromne. Pierwsze kredki świecowe które trafiły na rynek składały się z następujących kolorów: czarnego, niebieskiego, brązowego, zielonego, pomarańczowego, fioletowego, czerwonego i żółtego. Współczesne zestawy potrafią liczyć po sto pięćdziesiąt kredek świecowych o niezwykle subtelnych i wyszukanych kombinacji kolorów.
 

Jak ostrzyć kredki świecowe?


Generalnie nie potrzebujemy narzędzi do ostrzenia kredek świecowych. Ich miękkość oraz budowa pozwalają na szybkie przygotowanie ich do dalszej pracy w sytuacji gdy nastąpi ich złamanie. W najprostszym wariancie, kredki woskowe występują w papierowej otoczce, która zmniejsza szansę na zabrudzenie rąk.

W takiej sytuacji wystarczy jedynie usunąć papier zakrywający woskową część, co pozwala na odsłonięcie końcówki do pisania, którą możemy teraz dowolnie kształtować. Oczywiście, możemy do tego używać także temperówek dedykowanych kredkom ołówkowym, nie jest to jednak sposób idealny. Kredki świecowe są bardziej miękkie i pozostałości po ich temperowaniu mogą szybko zapchać temperówkę. Absolutnie niewskazane jest używanie temperówek elektrycznych czy mechanicznych, bowiem prawie na pewno zostaną one błyskawicznie zapchane. Prócz temperówek możemy także posłużyć się zwykłym nożem, jest to jednak obciążone ryzykiem zranienia, co czyni ten proces niebezpiecznym dla dzieci.
 

Gdzie można kupić kredki świecowe?


Odpowiedź jest prosta - niemal wszędzie. Kredki świecowe są jednym z najbardziej esencjonalnych produktów plastycznych, dostępnych w sklepach papierniczych. Z uwagi na to, że ten rodzaj kredek jest podstawowym rodzajem kredek do szkoły, znajdziemy je w wielu wariantach wyprawek szkolnych. Dobrym miejsce do zakupy kredek świecowych jest hurtownia papiernicza Biurfan, która w swojej ofercie posiada dziesiątki rodzajów tego popularnego produktu.


 

Zalety kredek świecowych


O najważniejszych atutach kredek świecowych już wspomnieliśmy. Są nimi prostota i bezpieczne używanie przez dzieci. Na tym jednak nie koniec, bowiem kredki woskowe mają ich znacznie, znacznie więcej.

Kredki do szkoły tego rodzaju są niezwykle tanie. W swojej podstawowej wersji, ich cena nie przekracza kilku złotych. Kultowym model na polskim rynku są kredki świecowe Bambino, których powszechnie używa się do dziś. Oczywiście rodzajów kredek woskowych jest niezwykle dużo, a ich rodzaj determinuje ich cenę. To, na co zwracają uwagę współcześni producenci to kształt kredek. Dzięki swojej plastyczności, kredki świecowe można kształtować w łatwy sposób tak aby osiągnąć pożądany przez nasz wzór. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku kredek świecowych dla małego dziecka, które dopiero uczy się odpowiedniego chwytu. Wyprofilowane kredki, ułatwią proces nauki i znacznie skrócą adaptację. Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów są kredki orzeszki, których kształt idealnie pasuje do rączki małego dziecka. Wykorzystana w nich parafina jest niebrudząca co powoduje, że nie wymagają one użycia papieru. Bardzo modne stały się także kredki świecowe zakładane na dziecięce paluszki lub też w kształcie pierścienia.

Jedną z mało znanych zalet kredek świecowych jest fakt, że można wykorzystać je do momentu kiedy literalnie nie zostanie z nich nic. W przypadku jeśli dojdzie do złamania kredki lub pozostanie z nich mały “ogryzek”, po usunięciu z kredek materiału papierowego lub plastiku możemy rozgrzać je w garnku celem roztopienia. Kiedy to nastąpi, korzystając z wybranej formy, możemy zrobić nową kredkę. Proces ten raczej trudno zaliczyć do ekonomicznie opłacalnych, stanowi jednak doskonałą zabawę dla uczestniczących w nim dzieci. Oczywiście całość czynności musi zostać wykonana przez osoby dorosłe!
 

Jak usunąć kredki świecowe z mebli, dywanu, podłogi?
 

Problem śladów po użyciu kredek świecowych znają dosłownie wszyscy rodzice. Dzieci, szczególnie małe, nie za bardzo przejmują się tym, gdzie rysują. Artystyczny zew porywa je tam gdzie akurat siedzą. Nie ma znaczenia czy jest to krzesło przy kuchennym stole czy nowa kanapa rodziców, która dopiero stanęła w dużym pokoju. Dlatego musimy być przygotowani do usuwania kredek świecowych niemal z każdej wolnej powierzchni w domu, uwzględniając meble, ściany ale też ubrania, zasłony czy pościel.

Pozostałości kredek woskowych są oleiste. Ich usunięcie nie jest więc proste. Zawsze, powinniśmy zacząć od manualnego usunięcia plam po kredkach za pomocą tępego noża lub drewnianego patyczka. Bez względu na to jaki materiał został ubrudzony, tą prostą czynnością uda się nam pozbyć większej części zniszczonej, zwykle wdeptanej w dywan, kredki świecowej. Jeśli to nie pomoże, warto sięgnąć po środek myjący. Nie musimy wybierać specjalistycznych preparatów. Na tym etapie wystarczy nam zwykły płyn do mycia naczyń, który w połączeniu z wodą powinien w zupełności wystarczyć do usunięcia plamy z kredek świecowych. Jeśli mamy do czynienia z materiałem tekstylnym, pomoże nam zwykłe pranie. Pamiętajmy jednak aby odpowiednio dobrać temperaturę - w tym wypadku maksymalną dla rodzaju tkaniny, który wybraliśmy. Te proste zabiegi pozwolą nam na pozbycie się 90% plam powstałych po użyciu kredek olejnych. W przypadku jednak gdyby nie wystarczyły, warto rozważyć użycie środków specjalistycznych. Dedykowane środki czystości do mycia podłóg w większości przypadków rozwiążą problem kredek świecowych, które upadły na ziemię gdzie stały się ofiarami naszych stóp. Jeśli do szkody doszło na meblach lub ścianach, warto rozważyć użycie środków do czystości biura. Są one niejako ukierunkowane na problemy związane z użyciem tuszu, pigmentu czy farby olejowej.

Przyjrzyjmy się może dogłębniej, jakie wybrać dobre kredki dla dzieci? Podpowiadamy.
 

Kredki woskowe, a świecowe


Czym się różnią kredki woskowe, a świecowe? Nie będziemy odkrywali Ameryki pisząc, że niczym. Tak się po prostu złożyło, że w przypadku tego produktu obie nazwy przyjęto używać zastępczo i obie są prawidłowe. Każda z nich odnosi się do rodzaju kredki powstałej z użycia parafiny lub wosku, a fakt wykorzystania tego materiału również w produkcji świec, spowodował powstanie drugiej, bardziej potocznej nazwy.
 

Kredki olejne, a świecowe


Te rodzaje kredek łączy posiadanie w swoim składzie wosku. Jego zastosowanie w kredkach olejnych i świecowych ma jednak zupełnie inny charakter i powód. W przypadku kredek świecowych, wosk stanowi podstawę jej budowy i jest odpowiedzialny za pozostawianie śladu na powierzchni po której piszemy lub rysujemy. Kolor jest nadawany w procesie barwienia wosku odpowiednim barwnikiem, przez co sam sztyft kredki jest już gotowy do użycia. Inaczej ma się sytuacja w przypadku kredek olejnych. Tutaj wosk, jest spoiwem które pozwala na przenoszenie pigmentu powstałego na bazie oleju na papier. Dzięki woskowi, rysunki mają zdecydowanie większą przezroczystość, co nadaje im większej głębi i artystycznego stylu.

Największy wybór kredek świecowych znajdziesz w sklepie internetowym Biurfan. Warto pomyśleć o nich przy kompletowaniu wyprawki szkolnej, której najpewniej, obok zeszytów szkolnych, są podstawową częścią. Ilość marek oraz rodzajów potrafi przysporzyć bólu głowy, pamiętajmy więc o kilku podstawowych sprawach. Przede wszystkim stawiajmy na sposób w jaki zostały wykonane. Im mniej dodatków tym lepiej. Jeśli szukamy kredek dla rocznego dziecka, będzie to miało niebagatelne znaczenie, bowiem na 99% część z nich trafi do buzi albo zostanie połknięte.

Kolejną sprawą jest ich kształt. Nie ograniczajmy się do klasycznych kredek świecowych jakie znamy z dzieciństwa. Bez lęku korzystajmy z pojawiających się na rynku kredek ergonomicznych, które ukształtowane są w sposób pozwalających na łatwiejszy chwyt. Ich ideą jest wnieść swój wkład w naukę trzymania przedmiotów przez dziecko, poprzez zastosowanie ich w zabawie. Rzadko kiedy pojawia się tak bezinwazyjna możliwość pomocy dziecku.

Na początku przygody z kredkami świecowymi naszych dzieci, stawiajmy na podstawowe kolory. Nie zasypujmy dziecka kredkami o setkach odcieni bo wprowadzi to jedynie chaos. Nic nie stoi na przeszkodzie aby z czasem, stopniowo rozszerzać paletę kredek tak, aby dziecko miało czas na oswojenie się z nimi, a ich ilość go nie przytłoczyła.

group_work Zgoda na pliki cookie