Tablica suchościeralna - rodzaje i montaż

Tablica suchościeralna - rodzaje i montaż

Tablica suchościeralna – rodzaje tablic, montaż i czyszczenie

Tablice suchościeralne często są narzędziem do przedstawiania informacji wizualnej - w szkołach, na uczelniach, ale również w biurach i domach. Powód jest banalnie prosty – tablice suchościeralne są praktyczne w użyciu, wytrzymałe i co ważne - łatwe w czyszczeniu.

Przeznaczenie i zastosowanie tablic magnetycznych suchościeralnych

Doskonale sprawdzą się także na różnego rodzaju konferencjach – dzięki nim zobrazujemy własne pomysły, przekażemy wiodącą myśl, ułatwimy komunikację ze współpracownikami. W dobie covid-19 przez nauczanie zdalne opisywane tablice nabrały swojej wartości. Nauczyciele w szkołach i wykładowcy akademiccy bardzo często korzystają z tablic, aby przekazać niezbędne informacje swoim uczniom. Napisany na tablicy tekst jest wyraźny, a następnie łatwy do usunięcia.

Tablice suchościeralne pięknie prezentują się w każdym pomieszczeniu i na dobre wyparły tablice kredowe, które brudziły ręce, a obsypywana kreda zostawiała nieestetyczne ślady na podłodze. Z jakich powodów jeszcze warto zdecydować się na tablicę suchościeralną i jak o nią dbać, aby służyła nam jak najdłużej?

Rodzaje tablic i ich montaż

Tablice suchościeralne dzielą się m.in. na obrotowo-jezdne, które łatwo i szybko można przenieść w inne miejsce – sprawdzą się w niewielkich biurach o ograniczonej powierzchni. Inne tablice suchościeralne to te magnetyczne z możliwością zawieszenia w pionie lub poziomie. Montaż takiej tablicy suchościeralnej nie należy do trudnych. Oczywiście potrzebne są do tego minimum 2 osoby, ale efekt jest warty poświęconej pracy. Nie zajmie nam to wiele czasu, wystarczy odpowiednio się przygotować. Część tablic zawiera elementy do montażu (śrubki), dzięki którym łatwo zamontujemy ją na ścianie. A potem już nic – tylko korzystać.

Tablice znajdziemy w wielu rozmiarach, dlatego z łatwością dopasujemy je do swoich potrzeb. Na rynku znajdziemy tablice, których krawędzie są dodatkowo zabezpieczone plastikowymi nakładkami, co dodaje im estetyczności i zwiększa bezpieczeństwo korzystania. Niektóre z tablic posiadają półki na których możemy położyć markery lub magnesy. Warto wspomnieć także o innych tablicach suchościeralnych dostępnych na rynku:
  • flipchart magnetyczny – jest łatwy do rozebrania (przewiezienia autem w inne miejsce). Przeważnie w zestawie z magnesami, gąbką i markerami, do pisania także po papierze (ze specjalnie przygotowanym miejscem). Flipchart będzie idealny na mniejszych spotkaniach pracowniczych do zapisania myśli przewodnich, rozrysowania schematu czy przedstawienia krótszej prezentacji. Flipchart sprawdzi się idealnie jako stelaż do map czy plansz na zajęcia z chemii czy biologii. Ich ogromną zaletą jest w większości regulowana wysokość, dzięki czemu dostosujemy ją np. do ilości osób na sali. Tekst na tablicy będzie widoczny nawet z końcowych ławek szkolnych. Flipchart magnetyczny ma niepozorny wygląd, jednak jest bardzo użyteczny. Tablica zazwyczaj umocowana jest na trójnożnym stojaku, co gwarantuje jej stabilność, ale także łatwość przenoszenia. Flipchart jest niezawodny na wszelkiego rodzaju konferencjach, szkoleniach, kursach, dyskusjach;
  • tablica suchościeralna szklana – najbardziej wytrzymała wśród wszystkich tablic, wykonana z hartowanego szkła, niezwykle elegancka, nadająca się do najnowocześniejszych biur czy gabinetów dyrektorskich. Tablicę cechuje piękny design oraz estetyczne wykonanie. Na tego typu tablicy tradycyjne magnesy nie będą się trzymały, dlatego najlepiej użyć neodymowych magnesów o wysokiej mocy;
  • tablica suchościeralna stalowa – tablica z lakierowaną, stalową powierzchnią, po której łatwo można pisać markerem oraz bez problemu zetrzeć napisany tekst gąbeczką. Przyda się do zawieszenia informacji za pomocą magnesów. Charakteryzuje się większą wytrzymałością na przenikanie tuszu w głąb tablicy. Zazwyczaj do tablicy dołączone są haczyki i gwoździe, aby przymocować ją do ściany;
  • tablica suchościeralna ceramiczna – niezwykle lekka, najczęściej wybierana do szkół ze względu na wysoką odporność i wytrzymałość na zarysowania oraz promieniowanie UV. Rama w większości wykonana z profilu aluminiowego, zaś cała powierzchnia z blachy stalowej lakierowanej, dodatkowo pokryta powierzchnią ceramiczną. Powierzchnie tablic ceramicznych mogą czasem służyć jako ekran projekcyjny dla rzutnika, jeżeli mają matowe lub półmatowe powierzchnie. Na takiej powierzchni nie odbija się światło, dzięki czemu wyświetlana projekcja jest wyraźna;
  • tablica suchościeralna melaminowa – nie jest to tablica magnetyczna. Ma porowatą powierzchnię, dlatego może szybciej się niszczyć. Tusz także bardziej przenika w głąb takiej tablicy. Jednak przy niezbyt częstym stosowaniu mimo wszystko posiada dobry wskaźnik ścieralności. Występująca w kilku rozmiarach, w większości posiada haczyki do zawieszenia jej w pionie lub poziomie.

Na większość tablic suchościeralnych udzielana jest 2-letnia gwarancja, a na samą powierzchnię lakierowaną mamy dodatkowo 5 lub 10 lat gwarancji – świadczy to o solidnym produkcie, z którego możemy korzystać bez obaw o jakiekolwiek uszkodzenia.

Tablica tkwi w szczególe

Każdy przedmiot, gadżet nie obejdzie się bez porządnych akcesoriów. Dopiero wtedy jest kompletny i można w pełni wykorzystać jego potencjał. Jeśli chodzi o tablicę - tu dosłownie możemy przebierać w kolorach markerów, magnesów, gąbek, ale także wielobarwnych karteczek czy karteczek samoprzylepnych. Na spotkanie firmowe czy większą konferencję jak znalazł. Przez kolorowe i fikuśne magnesy uatrakcyjnimy niejedną prezentację. Również najmłodsi będą mieli sporo frajdy bawiąc się magnesami i układając z nich niebanalne kształty, doczepiając karteczki. Zabawa będzie niezwykle kreatywna jeśli dodamy do tego rysunki wykonane kolorowym markerem. Dziecko będzie zachwycone i możemy być pewni, że nie będzie się nudzić. Jeżeli chodzi o akcesoria do tablic to naprawdę można wśród nich wybierać, zarówno jeśli chodzi o kształty jak i kolory. Dzięki takim barwnym dodatkom prezentacja będzie o wiele ciekawsza, zwróci uwagę, zostanie szybciej zapamiętana – większość z nas jest przecież wzrokowcami. Kolorowe markery, wielobarwne i neodymowe magnesy, gąbki do ścierania czy wspomniane karteczki,z których można chociażby ułożyć napis lub jakiś kształt. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia. 

Ład i porządek z tablicą suchościeralną

Korzystając z tablic suchościeralnych wiadome jest, że będziemy chcieli, aby służyła nam jak najdłużej, jednak aby tak było musimy zastosować się do kilku niezbędnych rad. Po pierwsze – jak sama nazwa wskazuje – jest to tablica suchościeralna, a więc można ją czyścić na sucho. Najczęściej używana jest do tego gąbka magnetyczna, która idealnie wyczyści taki rodzaj powierzchni, sunąc po nim jak po maśle. Gąbka jest bardzo poręczna i w większości przypadków często dołączana jest w zestawie do tablicy (podobnie jak markery w kilku kolorach i magnesy). Bez problemu dokupimy ją jako osobny gadżet. Zwykłe miękkie szmatki (używane w gospodarstwie domowym) także poradzą sobie z usunięciem markera, jednak najlepiej używać dedykowanych przez producenta akcesoriów z uwagi na łatwe porysowanie powierzchni tablicy.

Jak myć tablicę suchościeralną?

Ścieranie to jedno, a co z myciem? Przynajmniej raz dziennie (oczywiście przy codziennym użytkowaniu tablicy) należy przetrzeć jej powierzchnię specjalnym płynem. Dzięki temu marker nie pozostawi zaschniętych śladów, a sama tablica posłuży dłużej. Jak to mówią – lepiej zapobiegać niż leczyć. Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów do czyszczenia tablic w płynie lub sprayu, ale zalecane są tylko i wyłącznie te sprawdzone, specjalistyczne środki z uwagi na specyficzną powierzchnię tablic, której nie można wytrzeć zwykłym płynem do mycia szyb, co też czasem jest praktykowane. Najlepiej zaopatrzyć się w dedykowany płyn do czyszczenia tablic suchościeralnych, aby mieć pewność, że nie zniszczymy jej powierzchni. Mycie tablicy jest proste – wystarczy spryskać jej powierzchnię, chwilę odczekać, a potem wytrzeć do sucha miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym. Płyn lub spray do czyszczenia tablic najlepiej przechowywać poza zasięgiem dzieci.

Czego nie robić z tablicą suchościeralną?

Rzucać nią… - oczywiście to też :) Ale mamy na myśli przede wszystkim to, aby używać tylko takich markerów, które są do niej przeznaczone. Nie możemy użyć mazaka pożyczonego od naszej pociechy, bo narobimy tylko więcej szkody. Tablice suchościeralne w większości z powierzchniami magnetycznymi owszem są trwałe i trudno je zniszczyć, ale i to się zdarza. Przy mocnym uderzeniu powierzchnia tablicy wygnie się, a na to nie ma już rady innej niż kupno nowej tablicy. Dlatego starsze dzieci powinny ostrożnie użytkować tablicę. Jak z każdym sprzętem tak i tu warto słuchać uwag producenta dla swojego świętego spokoju jak i oszczędności w naszym portfelu. To jak? Przekonaliśmy Was o zaletach tablic suchościeralnych? Kreatywnej zabawy i owocnych spotkań firmowych życzymy :)
group_work Zgoda na pliki cookie