Kalendarze

Kalendarze Biurowe


W obecnych czasach ciężko jest wyobrazić sobie, co wszyscy idealiści terminowi musieli lub musieliby przeżywać przed 15-tym dniem października 1582 roku. Data jest bądź co bądź umowna, ale to wówczas papież Grzegorz XIII wprowadził najbardziej obecnie rozpowszechniony kalendarz, zwany od imienia duchownego gregoriańskim.

Wszystko opiera się na kombinacji odwołania do faz Księżyca i ruchu Słońca. Warto podkreślić, że wszystko jest jedynie umowne. Tak samo, jak przed laty ustalono granice państw - choć warto podkreślić, że o podział czasu nie były toczone żadne krwawe wojny.

Kalendarz zdecydowanie usprawnił funkcjonowanie świata. Z dzisiejszej perspektywy ciężko sobie wyobrazić, jak globalny lud mógł funkcjonować bez niego. Po dziś dzień niejako mówimy tak, jak nasi przodkowie: spotkaliśmy się tego poranka, gdy wybuchł pożar w magazynie, pierwszą kawę wypiłem, gdy pojmano słynnego gangstera, a syn urodził się chwilę po tym, jak owalne, fioletowe warzywo nazwano bakłażanem. Dzięki kalendarzowi jednak potrafimy wszystko doprecyzować na linii czasu.

Z biegiem lat datom dopisano kolejne znaczenia. Czytając historię wojen, czy powstawania krajów, historycy mogli osądzić wydarzenia prawdopodobnie niezwykle blisko dnia rzeczywistego, bazując chociażby na pogodzie i położeniu Słońca. Warto też zaznaczyć, że wspomniane dnie, ale też tygodnie, bądź inne mniejsze jednostki pomiaru zostały wprowadzone celem doprecyzowania kalendarza. I trzeba przyznać, że było to odkrycie ponadczasowe.

Innym znaczeniem przypisanym datom, o którym należy wspomnieć, jest początek oraz koniec pór roku. Choć nauczyciele od najmłodszych lat powtarzają, że jesień zaczyna się 22 go września, a wiosna kończy się z dniem 21-go czerwca i tak niejednokrotnie sprawdzamy te daty w kalendarzu biurowym. Zresztą, nie ukrywajmy - przeczytanie własnymi oczami o nadchodzącej, ulubionej porze roku zawsze jest przyjemne!
 

RODZAJE KALENDARZY


Ludzkość zgodnie przyjęła podział zastosowany wraz z wprowadzeniem kalendarza. Prawdopodobnie osoby urodzone w dzień przestępny mają na ten temat trochę inne zdanie, ale niestety zarzuty należy kierować do Matki Natury.

To, co może poróżnić w dyskusji na temat kalendarza jest jego rodzaj. Tych na rynku jest bez liku i choć co do ustawienia danej daty konkretnego dnia wszystko jest zgodne, to każdy wariant ma osobną funkcjonalność i cechę wyróżniającą.

Typ niezwykle popularny przed laty, który wielu może kojarzyć się z kuchnią babci na wsi, to kalendarz zdzierak. Charakterystyczny papier gazetowy przykuwa uwagę i przywodzi wspomnienia szarych poranków i herbaty pitej na rozgrzanie. Kalendarze te posiadają osobną stronę na każdy dzień roku. Ze względu na niewielki rozmiar (zwykle mniej niż 10 cm) ciężko jest na nich notować, choć nie jest to niemożliwe. O ile posiadają one na awersie w kalendarium z imieninami Krystyny, Stefana, czy Wawrzyńca można podkreślić zakreślaczem lub flamastrem (uwaga na przebijanie!) dzień, w którym będzie się świętować, o tyle urodziny, czy też przypomnienia należy notować samemu. Dużym plusem popularnych zdzieraków są aforyzmy na każdy dzień na awersie oraz porady zamieszczone na rewersie. Te drugie zależne są naturalnie od nabytego kalendarza.

Kolejnym rodzajem jest kalendarz biurkowy i należy on do podgrupy kalendarzy biurowych. Jak sama nazwa wskazuje, dedykowany jest blatom. Wybór jest zdecydowanie większy, niż w przypadku zdzieraków, głównie ze względu na rozmiary. Możemy wybrać np. kalendarz biurkowy trójdzielny, który da nam dobry przegląd tego jak wyglądają miesiące.

Wszyscy ceniący sobie minimalizm zdecydują się przy najbliższych zakupach na kalendarz biurkowy tygodniowy w formacie połowy strony A4. Tygodniowy układ pozwoli szybko odnaleźć się w ramie czasowej, jednakże limitowana przestrzeń utrudnia zapisywanie przypomnień. Problem ten rozwiązać można jednak karteczkami do notowania lub nawet zakładkami indeksującymi.

Ci, którzy jednak mają potrzebę tworzenia zapisków bezpośrednio na kalendarzu nie zostają pozbawieni wyjścia. Z rozwiązaniem przychodzi chociażby O-press, którego kalendarze biurowe w formacie A4 uratują wielbicieli adnotacji.

Następny rodzaj, aczkolwiek o wiele bardziej rozbudowany, to kalendarze wiszące. O ile tak, jak w przypadku kalendarza biurkowego od razu wiadomo jak ów kalendarz należy umieścić, o tyle dodatkowo dzielą się one wewnętrznie.

Pomimo tego, że niektóre z nich nazywamy kalendarzami ściennymi, takimi również są kalendarze trójdzielne. Te pierwsze wyróżniają się motywem przewodnim, który jest zmienny w każdym miesiącu. Dedykowane są przede wszystkim miłośnikom zawieszenia oka na zwierzętach, jak psy, koty  czy wiewiórki, ale też fanom motoryzacji, czy podróży. Wyboru jest pełno a każdy sklep z artykułami biurowymi zwykle posiada w swoim asortymencie ogromny wybór kalendarzy biurowych

Wspomniane kalendarze trójdzielne są chyba najczęściej spotykane. Dzięki trzem osobnym stronnicom powstaje wgląd na większą przestrzeń czasową, co też pozwala w bardzo sprawny sposób upewnić się na temat konkretnego dnia. Przesuwne okienko na pasku zawsze informuje, jaki jest dzień. Nie trzeba szukać długopisu lub ołówka do zakreślenia daty.

W czasach różnych zawodów, często mobilnych, idealnie sprawdza się kalendarz książkowy. Jest to nic innego, jak terminarz zwykle wielkości zeszytu, bądź trochę większym, w którym każda data ma osobną stronę. Przeważnie idzie za tym dodatkowy podział dnia na godziny. Przedstawiciele handlowi, biznesmeni i wszyscy ci, którzy skrupulatnie układają swój plan zawsze mają takowy pod ręką. W tych branżach i zawodach, bardzo często kalendarze biurowe A4 oprawione są w skórę co nadaje im więcej powagi i dostojności. Takie ekskluzywne kalendarze, są bardzo dobrym prezentem, zwłaszcza dla kolegów i koleżanek w pracy. Ten rodzaj kalendarza, najczęściej utożsamiany jest z funkcją kalendarza biurowego, choć wcale tak być nie musi.  
 

JAKI KALENDARZ WYBRAĆ?


Decydując się na kalendarz na rok bieżący i znając dostępne rodzaje, dobranie takiego, który idealnie wpasuje się w potrzeby dnia codziennego pozostaje czystą formalnością.

Każdy, kto lubi ciekawostki i porady, a do tego ceni sobie oszczędność miejsca powinien poszukać dostosowanego do swoich zainteresowań lub zapotrzebowań kalendarza - zdzieraka. Działkowcy odnajdą porady na temat uprawy roślin, fani sportu porady dotyczące treningu i zdrowego życia, a panie domu ucieszą się z przepisów kulinarnych.

Korepetytorzy, przedstawiciele handlowi, czy inni, którzy miłują się w perfekcyjnie rozplanowanym dniu, powinni zdecydować się na kalendarz książkowy. Mnogość formatów dostępnych na rynku pozwoli każdemu dopasować terminarz do swoich potrzeb oraz miejsca, w którym będzie on przechowywany, jak na przykład torebka, plecak, czy neseser. Warto też przeanalizować sposób w jaki tworzone są notatki i zapiski. Wszyscy, którzy piszą skrótami nie będą potrzebowali bowiem takich kalendarzy, które dedykują całą stronę pojedynczemu dniu.

Wśród kalendarzy biurowych A4 znajdziemy szereg dedykowanych dla poszczególnych branż. Chyba najbardziej rozpowszechniony jest kalendarz dla nauczycieli, który posiada specyficzne, potrzebne w tym zawodzie informacje oraz układ. W hurtowniach i sklepach z akcesoriami biurowymi spotkamy także, kalendarze dla policjantów, kierowców zawodowych, maklerów giełdowych, uczniów, studentów czy specjalne kalendarze dla wykładowców akademickich. 

Coraz większą popularnością cieszą się podkładki na biurko posiadające funkcje kalendarza. W branży biurowej, nazywane są potocznie biuwarami i najczęściej przybierają formę połączenia kalendarza z notatnikiem. Zwykle, choć nie zawsze, karty do notatek można wyrywać, tak aby, kiedy zostaną zapisane, można było dalej na nich pisać. Kalendarz umieszczony na biuwarze może być tygodniowy lub miesięczny co stwarza szereg możliwości zapisywania najważniejszych rzeczy. Podkładki na biurko z kalendarzem są chyba najbardziej prostym i intuicyjnym sposobem zapisywania informacji, zwłaszcza jeśli w naszej pracy, większość czasu spędzamy przy biurku. Wśród biuwarów, możemy znaleźć wersje o różnych formatach co pozwala dopasować je do wielkości biurka. Często wyposażone są w listwę zabezpieczającą, która trzyma biuwar w całości i zapobiega zaginaniu rogów. W bogatszych modelach, kalendarzy na biurku, listwa ta może mieć dodatkowo formę podkładki pod ręce, co zmniejsza szanse na wystąpienie zespołu cieśni nadgarstków. Jeśli na kartach zapisaliśmy coś ważnego a nie mam czasu aby to przepisać, możemy zarchiwizować takie notatki spinając je listwami wsuwanymi.

Pracownice i pracownicy sekretariatów na pewno wybór uzależnią od wyposażenia biura. Mając wiele regałów z segregatorami i pudłami archiwizacyjnymi mogą mieć problem ze znalezieniem wystarczającego kawałka ściany na kalendarz trójdzielny. Wówczas to kalendarze biurkowe powinny wieść prym w selekcji. Jeśli jednak jest możliwość przyklejenia haczyka, uchwytu lub nawet pinezki, wiszący terminarz ucieszy oko, a ponadto pozwoli na wgląd w kilka dni na raz.

Ogromną zaletą kalendarzy ściennych jest to, że odpowiednio umieszczone pomogą poznać datę także dla osób które odwiedzają biuro, czy sekretariat. Ma to szczególne znaczenie w urzędach, gdzie petenci niejednokrotnie wypełniają dokumenty na których zwykle umieścić trzeba datę. Wtedy instynktownie szukają potwierdzenia, jakiego dnia podpisują dokument. Chcąc uniknąć powtarzających się pytań, wystarczy w centralnym miejscu umieścić kalendarz trójdzielny, który będzie stanowić swoiste przypomnienie dla interesantów. 
 

NAJWIĘKSZY WYBÓR KALENDARZY BIUROWYCH


Hurtownia papiernicza Biurfan, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów poszerzyła swój asortyment właśnie o kalendarze. Myśląc o najróżniejszych potrzebach i zamiłowaniach kupujących, dostępne są wszystkie najpopularniejsze rodzaje. Producenci, jak O-press, TELEGRAPH, ANIEW, czy TOP2000 od lat dostarczają praktyczne terminarze, które spotkać można w wielu jednostkach publicznych, ale również w życiu codziennym. Mnogość wzorów i formatów wpasuje się w gusta zarówno osób starszych, jak i tych nieco młodszych.

arrow_downward

Aktywne filtry

group_work Zgoda na pliki cookie