Główną przyczyną niskiej świadomości Polaków jest brak edukacji w tej kwestii oraz częsty brak informacji na temat jakości powietrza, w którym się poruszamy i którym oddychamy.
Smog to zjawisko powstające pod wpływem wielu czynników. Okazuje się, że za większość zanieczyszczeń PM10 odpowiadają lokalne kotłownie, domowe piece i kotły grzewcze.
Zanieczyszczenia powietrza mogą mieć dotkliwy wpływ na nasz organizm. Lista chorób, do których w dużym stopniu przyczynia się zanieczyszczenie powietrza jest bardzo długa, a to tylko kilka z nich:
- rak płuca, infekcje dróg oddechowych, astma,
- zawały serca, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, niedokrwienie serca
- problemy z zapamiętywaniem i koncentracją, uczucie niepokoju, depresja, zmiany w mózgu
Rozwiązaniem znacznie poprawiającym jakość powietrza w biurze lub w domu jest użycie oczyszczaczy powietrza.
Jak wybrać oczyszczacz powietrza?
Pod uwagę powinniśmy wziąć kilka następujących czynników:
- wydajność – określana najczęściej poprzez skuteczność filtrowania metrów sześciennych na godzinę.
- poziom zanieczyszczenia powietrza
- głośność – Oczyszczacz powietrza ze względu na powietrze przechodzące przez układ filtracyjny generuje hałas. Poziom hałasu podawany jest przez producentów w decybelach(dB).
- funkcje specjalne – Szereg udogodnień, które sprawia, że obsługa oczyszczacza jest przyjemniejsza. Warto zwrócić uwagę na obecność czujnika jakości powietrza, tryb nocny, jonizację powietrza
- eksploatacja – Zakup oczyszczacza to nie jedyny wydatek. Filtry, w które wyposażone są urządzenia oczyszczające trzeba regularnie wymieniać.