Worki na śmieci

Worki do segregacji śmieci 


Kwestia rozwiązania obiegu odpadków oraz produktów użytych w firmie, urzędzie czy domu jest obecnie ważnym zagadnieniem, którego rozwiązaniem zajmuje się wiele przedsiębiorstw, ba, nawet całe gałęzie gospodarki! Proste pozbycie się śmieci w formie zmieszanej odeszło do lamusa, w związku z wymuszonymi przez zmiany klimatyczne ruchami prawnymi Unii Europejskiej oraz ustawodawców w poszczególnych jej krajach. Ekologia całkowicie zmienia podejście do kwestii śmieci, czyniąc z nich pożądany produkt, który można ponownie wykorzystać lub przerobić.

Palącym problem stało się zastosowanie worków na śmieci, dzięki którym, w połączeniu z koszem na śmieci, możemy dokonać segregacji już w swoim domu, a przygotowane śmieci bez problemu przenieść do odpowiedniego kontenera. Ważną kwestią stały się także materiały z jakich wykonane są worki i w jakim stopniu ma to wpływ na ich biodegradowalność. 
 

Worek do kosza na śmieci - kolory


Aby ułatwić codzienne korzystanie z worków na śmieci ich producenci posłużyli się kolorami przypisanymi do tego, w jaki sposób wyglądają pojemniki. Kolory zaczerpnięto z jednolitego systemu segregacji odpadów, czyli aktu prawnego, który reguluje kwestie obrotu śmieciami a który to akt powstał w związku z implementacją prawa unijnego. Tak prozaiczna (pozornie) sprawa jak ujednolicenie kolorów, rozwiązała wiele problemów, umożliwiając producentom tworzenie całych linii kolorowych worków na śmieci wedle wzoru:

  • niebieski (papier);
  • żółty (metale i tworzywa sztuczne);
  • zielony (szkło);
  • brązowy (odpady BIO);
  • czarny (odpady zmieszane).

Sam kolor worka na śmieci ma pomóc nam przyporządkować go do odpowiedniego kontenera, ale nie tylko. Każdy z kolorów, w związku ze swoim zastosowaniem, oznacza też większą lub mniejszą wytrzymałość worka na śmieci. Bierze się to z wykorzystania mniejszej lub większej ilości folii, co ma przełożenie na ich grubość. Worki do papieru, nie będą potrzebować grubości podobnej do tych na szkło bowiem nie są narażone na uszkodzenia ostrymi krawędziami. Podobnie jest w przypadku worków żółtych, których przeznaczeniem jest przechowywać metal i tworzywa sztuczne, które mogą wygenerować napięcia znacznie większe niż inny rodzaj worków. Na końcu mamy do czynienia z workami brązowymi, które przeznaczone są na odpady Bio oraz czarnymi, które służą do przechowywania odpadów zmieszanych

Specjalne worki na śmieci


Prócz kolorów związanych z segregacją śmieci na rynku dostępne są jeszcze worki o kolorze czerwonym, ale zarezerwowane są do odpadów medycznych, przez co ich występowanie jest przypisane ściśle do aktywności związanych z pracą lekarzy, aptek czy przychodni. 

Kolejnym rodzajem worków są specjalnie wzmocnione worki ogrodnicze. Ich zastosowanie pokrywa się trochę z workami na odpady bio, lecz są one znacznie mocniejsze i pozwalają na wykorzystanie ich do przenoszenie znacznie cięższych ładunków. Worki ogrodnicze zwykle posiadają większy litraż co pozwala na przenoszenie skoszonej trawy, lekkich gałęzi czy liści. Ten rodzaj worków na śmieci, jest zwykle biodegradowalny, co pozwala na dużą oszczędność czasu. Wśród worków ogrodniczych spotkać można jeszcze jedną ciekawą grupę, a mianowicie worki na kompostowanie. To doskonała alternatywa dla osób które posiadają ogród, ale nie mają klasycznego kompostownika. Dzięki wykorzystaniu worków na śmieci 120L lub 240l możemy stworzyć niezwykle prosty i efektywny sposób na stworzenie naturalnego nawozu. 

Dużą grupą odbiorców wytrzymałych worków na odpady są firmy budowlane oraz remontowe. Każda z tych czynności wiąże się z powstaniem dużego nieporządku. Miejsce pracy staje się wielkim generatorem różnego rodzaju śmieci, które wymagają naszej uwagi. W przypadku większości z nich poradzą sobie worki do segregacji, dostępne w każdym sklepie. Jeśli jednak będziemy mieli do czynienia z gruzem, będziemy potrzebować specjalnego rodzaju dużych i mocnych worków. Każdy z elementów takiego worka na gruz musi charakteryzować się znacznie większą wytrzymałością i to zarówno jeśli chodzi grubość użytego materiału, jak i w kwestii znacznie solidniejszego wiązania. Worki budowlane mogą mieć też bardziej uniwersalny charakter i trafiać mogą do nich różnego rodzaju odpady budowlane, wtedy jednak ich odbiorem i utylizacją muszą zająć się wyspecjalizowane firmy sprzątające. 

Nowością na rynku są papierowe worki na śmieci. To nowy trend, związany oczywiście z dotykającą nas, niemal codziennie, zieloną rewolucją. Wykonane w pełni biodegradowalnego papieru, pozwalają na zastąpienie ich plastikowych odpowiedników. Papierowe worki na śmieci, mają jednak swoje pewne ograniczenia, które wynikają z wykorzystanego w nich materiału. Przy ich wyborze kierujmy się zawartością naszych koszy na śmieci. Jeśli pełne są produktów wilgotnych, wybierzmy raczej biodegradowalną folie. Jeśli jednak będziemy mieć do czynienia z lekkimi produktami suchymi - papierowe worki na śmieci są dla nas. 
 

Najlepsze worki na śmieci - rozmiary

 
Oprócz opisanego wyżej podziału worków na śmieci związanego z ich zastosowaniem, kolejnym ważnym rozróżnieniem jest kwestia ich wielkości. Rozmiary worków na śmieci związane dostosowane są do naszych potrzeb. Wiadomym jest, że do domowego użytku, będziemy wybierać małe worki na śmieci 10L lub 20L, tak aby bez problemu pasowały do zwykle niewielkich koszy. W przypadku domów jednorodzinnych lub małych zakładów pracy, nasze potrzeby w naturalny sposób będą rosły, a wraz z nimi wielkość worków na odpady. Do najpopularniejszych rozmiarów na rynku należą:

  • worki na śmieci 10 l,
  • worki na śmieci 35 l,
  • worki na śmieci 60 l,
  • worki na śmieci 80 l,
  • worki na śmieci 120 l,
  • worki na śmieci 160 l,
  • worki na śmieci 180 l,
  • worki na śmieci 240 l.

 

Worki foliowe na odpady


Uniwersalność worków na śmieci powoduje, że stały się one częścią naszego codziennego życia. Na rynku znajdziemy wielu producentów, którzy w swoich ofertach posiadają worki w różnych rodzajach, kolorach oraz z różnymi sposobami mocowania. Tak jak w przypadku innych produktów, worki na śmieci mają różną cenę, dostosowaną do tego z jakich materiałów zostały wykonane. Tanie worki na odpady, charakteryzują się użyciem cienkiej folii, która niestety często jest bardzo podatna na uszkodzenie, co w przypadku worków oznacza po prostu rozerwanie. Kupując worki do śmieci, powinniśmy więc zwrócić uwagę do czego będziemy ich używać. Jeśli szukamy sposobu na śmieci w małym biurze, nie będziemy potrzebować mega mocnych worków 360L. W takim przypadku, wybierzemy tani i uniwersalny model. Jeśli jednak przyjdzie nam robić duże sprzątanie w garażu czy piwnicy, powinniśmy się bliżej przyjrzeć dużym, mocnym workom 160l, które pomieszczą całość rzeczy, którymi chcemy się zająć. 

Worki, dość często niesłusznie, utożsamiane są jedynie ze sprzątaniem. Ich wszechstronność sięga jednak znacznie dalej, niż wyrzucenie resztek jedzenia czy porządkowanie liści na działce. Wykorzystując małe worki na śmieci, możemy posegregować swoje ubrania, których używamy sezonowo. Otoczone plastikową, nieprzemakalną otoczką, będą mogły bezpiecznie poczekać na przypisaną im porę roku. Worki na śmieci z uszami to gwarancja, że do zawartości nie dostanie się wilgoć a co za tym idzie, nie pojawi się pleśń. Dobrze zamknięte worki na śmieci, z dodatkiem zapachowym, potrafią też uchronić przed brzydkim zapachem, który dość często towarzyszy przechowywaniu rzeczy w dużych szafach, piwnicach czy składowiskach.
 

Worki na śmieci - z taśmą ściągającą, z uszami

 
Coraz częściej worki na śmieci występują z tasiemką lub rogami, które pozwolą odpowiednio zamknąć zawartość, aby nie wysypała się w czasie transportu. Popularne stały się także worki zapachowe (owocowe, kwiatowe), dzięki którym nie odczujemy tak mocno zapachu śmieci. Rewelacyjne w swoim użyciu wydzielają bardzo przyjemny zapach, który niweluje nieświeżości z kosza. 
 

Skąd wziąć worki do segregacji śmieci?


Najwygodniejszym sposobem na zakup worków na śmieci jest internetowy sklep biurowy Biurfan. Duży wybór, fachowe doradztwo oraz szybka wysyłka to gwarancja zadowolenia każdego klienta.

arrow_downward

Aktywne filtry

group_work Zgoda na pliki cookie