Biały laminator Hexagon obok kwiat doniczkowy i filiżanka z kawą.

Laminarka - co to, jak działa, jaką wybrać?

Laminator jest urządzeniem, które można znaleźć we wszelkiego rodzaju uczelniach, szkołach, biurach oraz instytucjach publicznych. W każdym z tych miejsc znajdują się regulaminy, przepisy, które przechodzą z rąk do rąk i warto je dodatkowo zabezpieczyć. Aby to zrobić wystarczy laminacja dokumentów, dzięki czemu wszelkie wydruki będą posiadać warstwę ochronną. Firmowe pisma, treści przekazywane w trakcie szkolenia – wszystkie te druki można przepuścić przez laminator.

Czym jest i jak działa laminator?

Jeśli nie spotkaliśmy się wcześniej z urządzeniem jakim jest laminarka, możemy zadać sobie pytanie: laminator co to właściwie jest? To sprzęt, który pozwoli zabezpieczyć różnego rodzaju dokumenty przed zalaniem, zniszczeniem, zabrudzeniem, a nawet sfałszowaniem.

Chociaż może się wydawać, że działanie laminarki to skomplikowana procedura, tak naprawdę można w krótkim czasie nauczyć się jej obsługi. Jak zwykle w przypadku elektroniki, rozpoczynamy od uruchomienia sprzętu. Następnie należy zaczekać, aż laminarka się nagrzeje (zakładając, że mówimy o laminacji na gorąco). Wkład, jak nazywa się laminowany materiał, należy włożyć w folię do laminacji dbając jednocześnie o zachowanie odpowiednich odstępów po bokach. Następnie wszystko przechodzi przez szczelinę między wałkami laminarki. Warto też zaznaczyć, że laminować można zarówno na gorąco, jak i na zimno. Nie każdy sprzęt posiada te dwie opcje, a i one same różnią się swoim działaniem. W przypadku pierwszej, ciepło nagrzanych wałków laminarki rozpuszcza klej w folii, przez co stapia się ona z wkładem. Minusem jest to, że nie wszystkie laminowane wydruki nadają się do tego procesu. Pod wpływem laminowania na gorąco dokumenty mogą stracić autentyczność. Niekiedy dodatkowa powłoka ochronna ma za zadanie utrwalić, na przykład paragon, który jest wymagany jako dowód. Są jednak laminarki, dzięki którym można je zachować w stanie praktycznie nienaruszonym. Mowa tu naturalnie o laminowaniu na zimno. Jest to proces, przez który dokumenty zachowują swą czytelność, a przez to nienaruszona zostaje autentyczność. Wszystko polega na tym, że wałki dociskają folię, która przywiera do wydruku. Nietrudno się domyśleć, że przedłuża to żywotność laminarki, przez brak potrzeby nagrzewania sprzętu. Jest to również proces o wiele szybszy i bezpieczniejszy, bo nie trzeba czekać na nagrzanie sprzętu i niweluje się ryzyko poparzenia. Warto jednak zaznaczyć, że jest to proces bardziej kosztowny.  

Laminarka i jej zastosowanie

Część zastosowań została już wymieniona powyżej. Nie ma co ukrywać, że wykorzystanie laminarki dotyczy głównie wewnętrznych regulaminów, które często latami pozostają niezmienione. Warto jednak zauważyć, że zastosowań jest o wiele, wiele więcej. Przede wszystkim pamiętać należy, że folia chroni wkład przed czynnikami zewnętrznymi. To otwiera przed użytkownikami liczne możliwości. Prowadzący różne szkolenia nie będą potrzebowali przy każdym spotkaniu drukować licznych kopii materiałów do pracy grupowej. Oszczędzając zarówno papier ksero, jak i tusze, posiadane elementy dydaktyczne będą wielokrotnie używane. Nie trzeba też martwić się rozmiarem: hurtownie artykułów biurowych mają w ofercie zarówno laminarki a4, jak i laminarki a3. Jest to także świetne rozwiązanie dla wszystkich placówek, gdzie okresowo deleguje się osoby do wykonywania różnych zadań. Za przykład może posłużyć lista dyżurnych klasy w szkole – zalaminowaną kartkę można zapisywać wielokrotnie odpowiednim pisakiem. Laminarka może również posłużyć do ochrony ważnych w szczególności dla rodziców – prac plastycznych dzieci. O ile można je trzymać w segregatorach, a dokładniej w koszulkach do segregatorów to zdecydowanie lepiej postawić na bardziej trwale rozwiązanie. Papierowe rysunki mogą ulec zniszczeniu np. przez zalanie i wtedy tracimy nasze cenne dzieła sztuki. Laminarka pozwoli ochronić prace plastyczne dzieci przed czynnikami zewnętrznymi, na które nie mamy wpływu.  

Rodzaje laminarek

Nie ulega wątpliwości, że myśląc o laminacji kojarzymy ją głównie z laminarką A4. Trzeba przyznać, że nic w tym dziwnego, ponieważ z tym formatem dokumentów spotykamy się najczęściej. Umowy, dyplomy, faktury - przeważnie każdy tego typu dokument to A4. W niektórych przedsiębiorstwach potrzebne jest pokrycie ochroną kartek nieco większych. W tym przypadku niezbędna staje się laminarka A3. Specjalistyczne punkty, które oferują laminowanie dokumentów, posiadają w swoim asortymencie laminarki większych gabarytów, na przykład producenta Opus.

Istnieje również inny podział urządzeń jakimi są laminatory. Automatyczne i ręczne laminowanie dokumentów ma swoje plusy i minusy. Jeśli zależy nam na precyzji – tu warto wybrać ten drugi rodzaj laminatora. Automatyzacja procesów zawsze wiąże się z mniejszym udziałem czynnika ludzkiego, co niewątpliwie pozwala zaoszczędzić czas.  

Laminacja dokumentów – jaki laminator wybrać?

Tak naprawdę wybór laminarki zależy głównie od indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Nie ma co ukrywać - jeśli myśli się o zakupie sprzętu domowego, bez sensu jest kierować uwagę na produkty wysokojakościowe, ale drogie. Dla samych siebie wystarczą urządzenia budżetowe, jak na przykład te marki Hexagon. Jeśli jest to początek przygody z laminarkami, tym bardziej będzie to odpowiedni sprzęt. W przypadku laminatorów służbowych, najlepsze będą te o konkretnej specyfikacji. Tutaj istotne są takie cechy jak prędkość z jaką działa laminarka, czy dodatkowe funkcje jak czas nagrzewania. Kwestia temperatury to istotna kwestia i nie powinno się jej pomijać. Należy pomyśleć, czy wymagana jest obróbka na gorąco, czy na zimno? W przypadku miejsc, gdzie produkowane są wydruki, które mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury, jak na przykład paragony, wymagana będzie laminarka z opcją chłodniejszą.

Jakie akcesoria do laminarki są niezbędne?

Posiadanie laminarki to sukces połowiczny. Czymże jest sam sprzęt bez odpowiednich akcesoriów. Cóż, nadal działa, nagrzewa się i może być gotowy do użycia, ale jednak wydruk może być niesatysfakcjonujący. Oczywiście wszystko sprowadza się do folii do laminarki. Ważnym elementem w przypadku tego artykułu jest odpowiedniej jakości klej. Szalenie istotne jest również dbanie o sprzęt. Do wytarcia z kurzu wystarczą najprostsze środki czystości. Do wyczyszczenia wałków niezbędny będzie arkusz czyszczący. Należy także stosować się do wszystkich zaleceń ujętych w instrukcji obsługi laminarki.

Laminowanie dokumentów w bezpieczny sposób

Gilotyny i trymery to nie jedyne niebezpieczne urządzenia, które możemy znaleźć w biurze. Podczas korzystania z nich należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Jednak również laminarki mają szereg funkcjonalności, które przez nieuważność mogą wyrządzić szkodę na zdrowiu. Owe możliwości sprzętu mają też istotny wpływ na efekt końcowy procesu laminacji. Wypisaliśmy z naszej strony kilka punktów, które mamy nadzieję pomogą Wam w korzystaniu z laminarki:

  1.      Temperatura urządzenia nie powinna być niższa, niż minimalna, która zapewnia poprawną laminację. Zbyt niska temperatura spowoduje zamglenia na powierzchni laminowanego papieru.
  2.      Za wysoka temperatura urządzenia sprawi z kolei, że zarówno laminowany materiał, jak i sama folia, nadto uplastyczni się, przez co nawinie się na wałki.
  3.      Nie należy wkładać do laminarki samej folii do laminacji! Podgrzana traci sztywność, przez co również może nawinąć się na wałki.
  4.      Szczególną uwagę należy zwrócić na marginesy. Odstępy większe niż 3 mm spowodują przemieszczenie się wkładu, a do tego wolne fragmenty folii wyjdą pofałdowane.
  5.      Należy dbać o odpowiednią wielkość wkładu (laminowanego materiału). Nadaje on sztywności, a nieodpowiedni format pozostawi zbyt duże marginesy wolnej folii, które spowodują nawinięcie się jej na wałki.
  6.      Folia do laminacji pokryta jest klejem, który z czasem zaczyna odkładać się na wałkach. Zaleca się, by co jakiś czas profilaktycznie użyć specjalistycznych arkuszy przeznaczonych do oczyszczania laminatora.

Gdzie laminować dokumenty?

Do procesu laminacji trzeba się odpowiednio przygotować. Nawet jeśli posiadamy dobrej jakości urządzenie, jeśli ustawimy go w złym miejscu, proces laminacji dokumentu może się nie powieść. Co zrobić, by jak najlepiej zalaminować kartkę papieru? Przede wszystkim ustawić nasz sprzęt na twardej, stabilnej powierzchni – najlepiej na stole. Następnie postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Posiadanie takiego urządzenia biurowego w domu ma wiele zalet. Laminacja dyplomu, prac plastycznych, a nawet zdjęć to sposób na zachowanie ich w świetnym stanie na długie lata. W naszym sklepie internetowym Biurfan.pl znajdą Państwo szereg laminatorów i akcesoriów potrzebnych do korzystanie z takich urządzeń.

group_work Zgoda na pliki cookie