Temperówka zwykle jest mała i kompaktowa, mieszcząc się w zamkniętej dłoni. Takie modele temperówki mogą posiadać dwa zestawy otworów, z których jeden posiada standardową wielkość a drugi jest odrobinę większy tak, aby temperówka była w stanie poradzić sobie z większymi kredkami.
Temperówka bywa wyposażona w plastikowy pojemnik na nieczystości powstałe w procesie ostrzenia to jest kawałki grafitu oraz drewniane okrawki i wióry. Dzięki temu miejsce naszej pracy pozostanie czyste. Inny rodzajem temperówki są te wyposażone w przymocowany do pudełka na ścinki mechanizm zasilany korbką. Uchwyty przytrzymujące ołówek powodują, że proces temperowania jest dokładniejszy niż w przypadku zwykłe temperówki szkolnej.
Jeśli temperujemy często a dodatkowo zależy nam na precyzji, rozwiązaniem są temperówka automatyczne. Proste urządzenie wyposażone w mały silniczek, zasilany z sieci bądź z baterii, uruchamia się dzięki czujnikowi, który rozpoznaje moment włożenie do niego ołówka bądź kredki. Dzięki temu nasz wysiłek ogranicza się jedynie do włożenia ołówka bądź kredki.