Jak segregować śmieci w miejscu pracy?

Jak segregować śmieci w miejscu pracy?

Świadomość tego, jak ważne jest segregowanie śmieci, wzrasta z każdym dniem. Wiąże się to nieodłącznie z wieloma akcjami proekologicznymi, które nasiliły się w ostatnich latach. To, jak wygląda nasza planeta obecnie, każdy widzi. Choć postawienie samego kosza na segregowanie śmieci nie odwróci losów Ziemi, to jednak warto zainteresować się głębiej nad tym, co sami możemy zrobić i dlaczego.
 

jak segregowac smieci w miejscu pracy.jpg

 

Dlaczego segregowanie śmieci jest ważne?


Co poniektórzy mogliby pomyśleć, że segregowanie śmieci kolorami koszów na odpady to jakiś zbędny wymysł i nic to nie zmienia. W rzeczywistości jednak jest inaczej i powinien o tym wiedzieć każdy, kto nie wie dlaczego segregowanie śmieci jest ważne.

Najprostszym przykładem jest makulatura. Nie od dziś wiadomo, że papier ksero, czy jakikolwiek inny biurowy na początku był drzewem, które trzeba było ściąć. Kompletnie nieistotne jest to, czy później otrzymujemy je w formie kartonowego rękawa, opakowania na jedzenie, wypełniacza w pudełku, czy właśnie samego pudełka. Wyrzucając po użyciu do odpowiedniego pojemnika na segregowanie śmieci możemy ocalić wiele drzew! Zebrana tona makulatury zostanie wykorzystana w procesie recyklingu. Pełne 1000 kilogramów jest równe 17 drzewom!


 

Co daje segregowanie śmieci?


Niezwykle istotny i działający na wyobraźnię jest czynnik ekonomiczny. W dzisiejszych czasach i po zmianach w prawie każda osoba, która rezygnuje z kilku pojemników na segregowanie śmieci ponosi wyższe koszta wywozu. To sprytny sposób na uświadomienie przede wszystkim starszych osób co gdzie powinno wylądować.

Segregacja odpadów powoduje również oszczędność miejsca. Śmieci wytwarzają różnego typu gazy, a leżące w jednej lokalizacji stwarzają niebezpieczeństwo. Koniec końców doprowadzało to do wybuchów. Raczej nie trzeba tłumaczyć, że dym będący mieszanką różnych substancji nie jest niczym zdrowym…

Ponowne wykorzystanie segregowanych śmieci zmniejsza ich ilość na wysypiskach, jak i potrzebę wykorzystywania surowców naturalnych. W efekcie tego wszystkiego podnosi się jakość powietrza, jak i status przyrody. Może ona swobodnie działać bez żadnych ingerencji.


 

Dlaczego segregowanie śmieci jest korzystne dla środowiska?


Segregacja śmieci w biurze nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczą odpowiednie worki na śmieci z taśmą, które po odpowiednim wytłumaczeniu nawet najbardziej opornym osobnikom będą się kojarzyły tylko i wyłącznie z danym rodzajem odpadów.

W miejscu pracy nie warto jest trzymać wielkiego kontenera. Wystarczy zwykły, kilkunastolitrowy biurowy kosz na śmieci w kącie. Brzydkie zapachy nie będą unosić się w powietrzu, dzięki częstszej wymianie worka. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by wziąć kilka modeli w odmiennych barwach.

Wszystkim tym, którzy “nie widzą sensu” bądź uważają, że segregowanie śmieci w biurze “nie przyniesie wymiernych korzyści” wystarczy przedstawić kilka prostych faktów. Jak już wspominaliśmy wcześniej, tona makulatury przekazanej do recyklingu dostarcza tyle surowca co 17 drzew. Tona szkła pozwala na ponowne wytworzenie 3000 butelek półlitrowych, a tona segregowanych śmieci w postaci butelek PET (tworzywo sztuczne, towar poliestru) pozwoli wyprodukować około 100 polarów!


 

Segregowanie śmieci – co i gdzie wrzucać?


Segregowanie śmieci kolorem to prosty dla oka sposób na rozróżnienie, co gdzie wyrzucamy. Wyróżnia się 5 barw, które są uniwersalne i zawsze oznaczają ten sam rodzaj odpadów, który do nich trafia. Ta piątka, to:

  • niebieski - tu trafiają odpady papierowe;
  • zielony - tu trafia szkło;
  • żółty - do tych pojemników na segregację odpadów wyrzuca się metale i tworzywa sztuczne;
  • brązowy - są to kosze bio, czyli na odpady po owocach i warzywach;
  • czarny - tu trafiają odpady zmieszane;

Wybór odpowiedniego pojemnika na segregowanie śmieci to oszczędność energii, która musiałaby zostać poświęcona na uzyskanie nowego naturalnego surowca. To ma często znaczenie nie tylko dla samej flory. Również fauna cierpi na wycince drzew, czy pobieraniu innych surowców.

Nadmiernie pobierając to, co daje nam matka natura niszczymy naturalne środowisko życia wielu istot. Za przykład ingerencji człowieka we florę i faunę może posłużyć walka Chińczyków z czterema plagami, a za jedną z nich uznawano wróble. Powód? Ówczesny Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej uważał, że to właśnie te ptaki wyjadają ziarna. Zmotywowani do działania mieszkańcy zajęli się eliminacją ptactwa. Dokładna liczba uśmierconych wróbli nie jest znana, jednak na pewno zniknęły one z krajobrazu. To z kolei wykorzystały szarańcze, które faktycznie zajęły się wyjadaniem plonów rolników.



To oczywiście dość skrajny przykład. Niemniej jednak segregacja śmieci w biurze to mały krok, który może przynieść wymierne korzyści za kilka lub więcej lat. Ekologia to temat, który zyskał i zyskuje na popularności. Niejednokrotnie zagłębienie się w ten temat wynika z mody panującej wśród towarzystwa i nie ma w tym nic złego. Grunt, że świadomie nabywamy kosze na segregowanie śmieci i korzystamy z nich w prawidłowy sposób.

Sklep papierniczy nie wydaje się być pierwszą instancją, jeśli chodzi o ekologiczne podejście. Wiadomo w końcu, z czego bierze się papier, który ponadto jest pakowany w obwolutę. Producenci jednak reagują i przykładowo marka POL tworzy opakowania bez użycia plastiku. To czyni je w pełni zdolne do recyklingu!

Segregowanie śmieci pozwala na wyprodukowanie wielu produktów, które można znaleźć w ofercie Biurfan. Wyróżniliśmy je specjalnym znaczkiem, dzięki któremu można mieć pewność, że dokonując wyboru segregatora, czy worków do segregacji śmieci, ponownie wrócą one do obiegu.

group_work Zgoda na pliki cookie