Kiedy pojawiły się na rynku, pióra kulkowe wzbudziły ogromne zainteresowanie, ale z drugiej strony dużą nieufność. Sceptyczni wobec idei pióra kulkowego byli zwłaszcza użytkownicy klasycznych piór wiecznych, dla których pióra kulkowe były tylko kolejną wariacją długopisu.
Idea działania pióra kulkowego parker jest przeniesienie atramentu, zamiast na stalówkę, jak ma to miejsce w piórze wiecznym, na kulkę, która pisze po papierze.
Dzięki tej budowie pióro kulkowe pisze bardzo gładko w sposób, który można porównać do pisaków. Pióro kulkowe może być zasilane atramentem na dwa sposoby, to znaczy poprzez naboje lub też bardziej klasyczną pompkę.
Pisanie piórem kulkowym przypomina pisanie piórem wiecznym, przy czym jest znacznie prostsze i nie wymaga tyle uwagi. To właśnie ta cecha zbliża pióra kulkowe do automatycznego długopisu, który jest prosty i efektywny w działaniu. W związku z innym niż w piórach wiecznych, sposobem przenoszenie atramentu, znika problem z rozmazaniem się tuszu. Pióra kulkowe rozwiązują też problem kleksów, który jest zmorą, zwłaszcza początkujących użytkowników piór wiecznych. Pisanie piórem kulkowym jest proste oraz nie brudzi nam rąk.
Pióro kulkowe Pelikan może być zasilane atramentem o różnych kolorach. Różny może być również kształt obudowy, który bardzo często pełnymi garściami czerpie z zasad ergonomii, co wyraża się w zastosowaniu odpowiednich uchwytów pozwalających na łatwiejsze manewrowanie i dokładniejsze pisanie.